ZIEMASSVĒTKI DŽEZA UN SAMBAS RITMOS AR ANDREJU OSOKINU

Gada izskaņā Orķestris “Rīga” klausītājiem piedāvā īpašas līksmes caurstrāvotu programmu “Ziemassvētki džeza un sambas ritmos”. Iecerētas vairākas muzikālas tikšanās ar amerikāņu komponistiem ģēnijiem, mūzika saules siltos latino ritomos un neiztikt arī bez tradicionālām svētku melodijām. Koncerts izskanēs 26. decembrī Rīgā, Lielajā ģildē un 27. decembrī Ogres novada Kultūras centrā. Pie Orķestra “Rīga” diriģenta pults stāsies tā mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Valdis Butāns, viņiem pievienosies izcilais pianists Andrejs Osokins.

Ziemassvētku koncerta pirmo daļu raksturo klasisks smalkums un muzikāls krāšņums, kurā Orķestris “Rīga” uz sadarbību atkal aicina izcilo pianistu Andreju Osokinu. Pianista un orķestra izsmalcinātajā dialogā dzirdēsim Džordža Gēršvina Koncertu klavierēm un orķestrim Famažorā, kurā Gēršvina unikālajā rakstības manierē izteikti saplūst klasiskās un populārās mūzikas elementi. Klavierkoncerts pirmatskaņojumu piedzīvoja 1925. gada decembrī Ņujorkas Kārnagī zālē Ņujorkas filharmoniskā orķestra, diriģenta Valtera Damroša (Walter Damrosch) un paša Gēršvina kā solista lasījumā.

Džordžs Gēršvins savulaik skaidrojis, ka iedvesma Klavierkoncerta pirmajā daļā meklēta 20. gadsimta divdesmito gadu populārās čarlstona dejas ritmos, ka otrajai daļai piemītot poētiska nakts atmosfēra, kurā var saklausīt amerikāņu blūza ietekmes, bet fināla daļa vitāli savijās ar dažādiem dejas un džeza ritmiem. Par gaidāmo notikumu šajos Ziemassvētkos vēsta solists Andrejs Osokins: “Klavierkoncerts instrumentācijā pūtēju orķestrim, manuprāt, parādās pavisam citās krāsās un neparastos salikumos. Ceru, ka kopā ar Orķestra “Rīga” mūziķiem un diriģentu Valdi Butānu spēsim klausītājiem ar šo muzikālo tēmu daudzveidību uzburt īstu svētku sajūtu.”

Savukārt, koncerta otrā daļa atnesīs ne tik tradicionālas Ziemassvētku sajūtas – svētku laikam raksturīgās melodijas skanēs karstasinīgos un dzīvesprieku apliecinošos latīņamerikas un džeza mūzikas ritmos. Komponista Līroja Andersona (Leroy Anderson) sacerētajā skaņdarbā “Ziemassvētku festivāls” izskanēs astoņi Ziemassvētku korāļi, kas aranžēti un virknēti ļoti atraktīvā svītā. Populārā Džeimsa Lorda Pīrponta (James Lord Pierpont) melodija “Zvaniņš skan” aranžētāja Villija Merca (Willi März) interpretācijā tapusi par “Zvaniņš skan Rio noskaņās”. Sambas dzimtenes Riodežaneiro noskaņas ienesīs vairāku autoru kopradītā “Kopakabana”, kas dejiskos sambas ritmos klausītājiem vēstīs par šo apkaimi Brazīlijā. Skanēs arī amerikāņu džeza mūzikas leģendu – Glena Millera un Djūka Elingtona – mūzika. Ar stāstiem diriģenta izvēlēto mūziku rotās vakara vadītājs, muzikologs Raitis Zapackis.

Vairāk informācijas par Orķestra “Rīga” koncertiem tīmekļvietnē orkestris.riga.lv un sociālo tīklu lapās.