25. MARTĀ SKANĒS MOCARTA REKVIĒMS, NO ŠODIENAS PIEEJAMI BEZMAKSAS IELŪGUMI

Tradicionāli festivāla WINDSTREAM programmā ir koncerts, kas veltīts komunistiskā genocīda upuru piemiņai. 25. martā Rīgas Domā pie Orķestra “Rīga” diriģenta pults stāsies Jurģis Cābulis, lai kopā ar koriem un solistiem atskaņotu V. A. Mocarta Rekviēmu. No šodienas, 18. marta, pieejami bezmaksas ielūgumi koncerta apmeklējumam.

Pagājuši 75 gadi kopš traģiskajiem 1949. gada 25. marta notikumiem, kad tika izsūtīti vairāk kā 42 000 Latvijas iedzīvotāju. Orķestris “Rīga” sadarbībā ar diriģentu Jurģi Cābuli, Rīgas kamerkori “Ave Sol” un Rīgas Doma kora skolas jaukto kori, kā arī četriem vokālajiem solistiem – Jolantu Strikaiti-Lapiņu, Ilzi Grēveli-Skaraini, Mārtiņu Zvīguli un Rihardu Mačanovski – šajā upuru piemiņas dienā iecerējuši atskaņot Volfganga Amadeja Mocarta Rekviēmu. Rekviēms mūzikā tradicionāli tiek veltīts mirušo piemiņai, aizlūdzot par mirušo dvēselēm.

V. A. Mocarta Rekviēms re minorā ir viens no slavenākajiem pasaules mūzikā un kļuva arī par Mocarta pēdējo skaņdarbu, komponistam aizejot mūžībā, šo opusu nepabeidzot. Mūzikas literatūrā tas vēl šobrīd ir viens no noslēpumainākajiem un apbrīnotākajiem skaņdarbiem, kas cauri laikiem aizkustinājis cilvēku sirdis. Šis būs īpašs V. A. Mocarta Rekviēma atskaņojums, jo oriģinālā simfoniskā orķestra partitūra izskanēs 20. gadsimta franču komponista Dezirē Dondēna (Désiré Dondeyne) pārlikumā simfoniskajam pūtēju orķestrim. Šīs orķestrācijas autora profesionālā darbība bijusi cieši saistīta ar pūtēju orķestri – gan kā komponistam un aranžētājam, gan kā orķestra vadītājam –, tāpēc populārās Mocarta mūzikas instrumentāciju viņš radījis ar lielu pietāti oriģinālam, saglabājot nemainītas kora un solistu balsis.

Koncerts notiks 25. martā plkst. 19.00 Rīgas Domā. Bezmaksas ielūgumi ieejai koncertā saņemami no pirmdienas, 18. marta plkst. 9.00 tīmekļvietnē www.bilesuparadize.lv, kā arī Rīgas Doma kasē un visās “Biļešu paradīzes” kasēs atbilstoši to darba laikiem.

Festivāla un koncerta norisi atbalsta Rīgas dome un Valts kultūrkapitāla fonds. Informatīvie atbalstītāji Latvijas Radio, žurnāls “Mūzikas Saule” un nra.lv. Informācija par festivāla WINDSTREAM norisēm tīmekļvietnē orkestris.riga.lv un sociālo tīklu lapās.