BAHA, MĀLERA UN MIJO MŪZIKA ORĶESTRA UN ĒRĢEĻU SKAŅĀS

2. augustā plkst. 19.00 Rīgas Domā notiks koncerts “Bahs, Mālers, Mijo”, kurā piedalīsies Orķestris “Rīga” diriģenta Valda Butāna vadībā, savukārt Doma ērģeles pārvaldīs ērģelniece Diāna Jaunzeme Portnaja. Skanēs trīs izcilu komponistu – Johana Sebastiana Baha, Gustava Mālera un Darjī Mijo skaņdarbi.

Orķestra “Rīga” un Valda Butāna sniegumā būs iespēja dzirdēt unikālus darbus orķestrim.

J. S. Bahs slaveno Čakonu oriģināli radījis vijolei solo, bet koncertā “Bahs, Mālers, Mijo” skaņdarbs skanēs bijušā Orķestra “Rīga” diriģenta Jakova Raskina aranžējumā pūtēju orķestrim, kas tapis ap 1980.gadu. Šai versijā – jaunas krāsas, orķestra instrumentu tembru dažādība un ērģelēm līdzīgs Baha mūzikas skanējums. Komponists Johanness Brāmss raksturojis Čakonu kā, viņaprāt, vienu no brīnišķīgākajiem un reizē arī mīklainākajiem mūzikas darbiem.

Oriģinālmūziku pūtēju orķestrim pārstāvēs franču komponista Darjī Mijo 1944. gadā sacerētā piecdaļīgā svīta Suite Francaise. Tajā komponists izmantojis dažādas franču tautas melodijas un katrai no svītas daļām devis virsrakstus – to Francijas provinču nosaukumus, kuros francūži kopā ar sabiedrotajiem cīnījušies par savas zemes brīvību: Normandija, Bretaņa, Ildefransa, Elzasa – Lotringa un Provansa.

Koncerts noslēgsies ar dvēselisku un aizkustinošu mūziku – G. Mālera 3. simfonijas Finālu, kuram komponists devis nosaukumu “Ko man stāsta mīlestība”. Pārlikumu simfoniskajam pūtēju orķestrim veidojis nīderlandietis Toms van Grēvenbreks.

Ērģelniece Diāna Jaunzeme – Portnaja koncerta programmu bagātinās ar trim J. S. Baha kompozīcijām: Tokātu re minorā BVW 538, Koncertu la minorā BVW 593, kas tapis pēc Vivaldi Vijoļkoncerta, un korāļprelūdiju “Ich ruf zu Dir, Herr Jesu Christ” BVW 639, kas ietverta Baha “Ērģeļu grāmatiņā”, sacerētā laikā no 1708. līdz 1717. gadam.

Diāna Jaunzeme – Portnaja ieguvusi maģistra grādu J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Meistarība ērģeļu spēlē papildināta Enshedes Mūzikas augstskolā Nīderlandē, Starptautiskajā ērģeļu akadēmijā Zviedrijā, kā arī meistarklasēs Zviedrijā, Spānijā un Lietuvā. Līdzās aktīvai koncertdarbībai Rīgas un Latvijas baznīcās gan ar solo programmām, gan saspēlē ar solistiem un koriem muzicējusi Lietuvā, Polijā, Ungārijā, Vācijā, Slovēnijā, Austrijā, Šveicē, Zviedrijā, Somijā, Krievijā un Baltkrievijā.

Biļetes uz Orķestra “Rīga” koncertiem augustā Rīgas Domā iespējams iegādaties visās “Biļešu paradīzes” kasēs, Rīgas Doma kasē, kā arī www.bilesuparadize.lv.