RĪGAS SVĒTKOS KONCERTS – SAPNIS VASARAS NAKTĪ

Johana Štrausa skaņdarbi un romantiska opermūzika skanēs Rīgas svētku ieskaņas koncertā “Sapnis vasaras naktī” Vērmanes dārzā 18. augustā plkst. 20.00, uz ko aicina Orķestris “Rīga” un tā mākslinieciskais vadītājs Valdis Butāns. Savukārt Rīgas Domā 15. augustā un 22. augustā skanēs programmas “Bahs, Dvoržāks, Debisī” ar solistes Sonoras Vaices piedalīšanos un “Bahs, Respīgi, Ravēls”, kurā pirmo reizi Latvijā iespēja dzirdēt Otorīno Respīgi opusu “Baznīcu logi” izcilā latviešu diriģenta Aināra Rubiķa interpretācijā.

Šī gada Rīgas svētki veltīti vēsturiskam notikumam – 200 gadiem kopš Rīgas pirmā publiskā parka izveidošanas, par ko uzskatāms 1817. gads, kad Rīgas pilsētas vecākā K. H. Vērmaņa atraitne Anna Ģertrūde Vērmane savā īpašumā ierīkoja publisku dārzu, testamentā uzdāvinot to Rīgas pilsētai. Svētku Ieskaņas koncerta “Sapnis vasaras naktī” koncepts veidots tieši Vērmanes dārza estrādei, piedāvājot klausītājiem programmu ar mūziku, kas Rīgā skanējusi 19. gadsimta pirmajā pusē.

Koncertā “Sapnis vasaras naktī” līdzās Johana Štrausa valšiem un polkām skanēs vairāki fragmenti no operetes “Sikspārnis” un vokālais valsis “Pavasara balsis”, ko dziedās koloratūrsoprāns Dināra Rudāne.  Programmā iekļauti G. Doniceti operas “Mīlas dzēriens” fragmenti, kuros uzdzirkstīs mūsu operas solisti Inga Šļubovska-Kancēviča, Rihards Mačanovskis un Andris Ludvigs, kā arī V. A. Mocarta, Dž. Verdi un F. Mendelszona skaņdarbi. Andris Ludvigs priecēs ar tenoru repertuāru hītiem, to starp Kavaradosi un Kalafa ārijām no Dž. Pučīni operām. R. Mačanovska sniegumā dzirdēt būs iespēja dzirdēt slaveno Bazilio āriju no Dž. Rosīni operas “Seviļas bārddzinis” un Volfrāma romanci no R. Vāgnera operas “Tanheizers”, savukārt Orķestris “Rīga” spēlēs 1837. gadā Rīgā sacerēto Riharda Vāgnera Uvertīru operai “Rienci”. Koncertu vadīs mūzikas žurnāliste Liene Jakovļeva un aktieris Juris Jope.

Par Orķestra “Rīga” koncertiem Rīgas Domā orķestra direktore Ilona Breģe saka: “Īpašs gandarījums par to, ka šogad Orķestra “Rīga” ikgadējos augusta koncertos Rīgas Domā piedalās diriģents Ainārs Rubiķis, kura smalkās interpretācijas un izcilā diriģēšanas tehnika sniedz baudījumu gan klausītājiem, gan orķestrim. Jo īpaši Baha Pasakalja un fūga un Respīgi cikls “Baznīcas logi” diriģenta muzikālajā lasījumā ir spilgta lappuse Orķestra “Rīga” koncertdarbībā un neaizmirstams emocionāls pārdzīvojums.” O. Respīgi, M. Ravēla un J. S. Baha skaņdarbus būs iespējams dzirdēt 22. augustā programmā “Bahs, Respīgi, Ravēls”, ko diriģēs Ainārs Rubiķis un Rīgas Doma ērģeles pārvaldīs Vita Kalnciema.

Bet jau 15. augustā Rīgas Domā Orķestris “Rīga” uzstāsies Valda Butāna vadībā, piedalīsies šarmantā dziedātāja Sonora Vaice un ērģelniece Diāna Jaunzeme-Portnaja, atskaņojot gan K. Debisī prelūdiju “Fauna diendusa”, gan J. S. Baha Koncertu ērģelēm, Nāras āriju no A. Dvoržāka operas “Nāra” un citus A. Dvoržāka, K. Debisī un J. S. Baha skaņdarbus.

Rīgas svētku ieskaņas koncerts ir bezmaksas, pateicoties Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta finansiālajam atbalstam.

Biļetes uz koncertiem Rīgas Domā iespējams iegādāties visās “Biļešu paradīzes” kasēs un www.bilesuparadize.lv, kā arī Rīgas Doma kasē.