OPERETES UN INDIJAS MŪZIKAS STĀSTI FESTIVĀLĀ WINDSTREAM

Pavasara festivāla WINDSTREAM norises aprīlī VEF Kultūras pilī sola īsti siltu un pavasarīgu mūziku. 4. aprīlī gaidāms koncerts “Pavasara balsis. Štrauss. Ofenbahs. Fon Supē”, bet 11. aprīlī – muzikāls ceļojums austrumu noskaņās “Marko Polo. Indijas stāsti”. Jāmin, ka izskanējuši jau divi festivāla koncerti – ar spilgtu pūšaminstrumentu mūziku festivāla atklāšanas koncertā un Ilonas Breģes Rekviēma atskaņojumu Rīgas Domā.

Koncerts “Pavasara balsis” dzīvespriecīgi aicina svinēt dabas atmodu un komponistu – Johana Štrausa, Franča fon Supē un Žaka Ofenbaha – jubilejas. Īpaši jāmin vairāki reti atskaņoti Franča fon Supē operešu fragmenti, kā piemēram, Lielhercogienes ārija no operetes “Gerolšteinas lielhercogiene”, ko interpretēs Laura Grecka, un Reportiera dziesma no operetes “Fatinica”, kas klausītājus priecēs Mihaila Čuļpajeva sniegumā. Programmā iekļauti vairāki populāri fragmenti no Ž. Ofenbaha operas “Hofmaņa stāsti” – Dapertuto ārija Riharda Mačanovska sniegumā, slavenā Olimpijas ārija, kā arī duets “Barkarola”. Johana Štrausa, juniora, valsi “Pavasara balsis” koncertā dziedās Inga Šļubovska-Kancēviča. Neizpaliks arī ārijas un vokālie ansambļi no operetes “Sikspārnis”. Līdzās operas solistiem un Orķestrim “Rīga” uz skatuves stāsies diriģents Kaspars Ādamsons, koncertu vadīs mūzikas žurnāliste Liene Jakovļeva.

Spāņu komponists Luiss Serano Alarkons ir sacerējis trīs apjomīgus skaņdarbus par venēciešu ceļotāja Marko Polo jūras braucieniem un to aprakstiem. Pavasara festivāla WINDSTREAM koncertā “Marko Polo. Indijas stāsti” 11. aprīlī VEF Kultūras pilī klausītājiem būs iespēja dzirdēt triloģijas trešo muzikālo darbu – “Marko Polo. Indijas grāmata”, kas ir muzikālā ceļojuma fināls un tā garīgākais piedzīvojuma posms. Četrdaļīgā skaņdarbā klausītāji tiek iepazīstināti ar 13. gadsimta mongoļu princesi Kokočinu, ar indiešu “Svēto mantojumu”, ar īstu Indijas rāgu skanējumu, un skaņdarba pēdējā daļā tiek stāstīts par Marko Polo atgriešanos Venēcijā 1295. gadā. Šī skaņdarba atskaņojumā piedalīsies indiešu mūzikas interpreti Anatolijs Popovs (sītara) un Balradžs Sings (tabla). Skanēs arī citi austrumu mūzikas instrumenti, īstenojot autentisku un dziļi intīmu koncerta noskaņu. Koncerta diriģents Valdis Butāns programmā iecerējis arī amerikāņu komponista Dana Vilsona opusa “Avatars” – koncerts fagotam solo un pūtēju kamersastāvam – atskaņojumu. Tā nosaukums radies, iedvesmu smeļoties hinduisma reliģijā, kur avatāra termins apzīmē Višnu manifestācijas. Fagota solo partiju interpretēs Orķestra “Rīga” fagotu grupas koncertmeistars Raimonds Gulbis. Muzikālo ceļojumu bagātinās muzikologa Borisa Avrameca lasītā eseja par Indijas mūziku Marko Polo ceļojumu laikā.

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs un www.bilesuparadize.lv. Pensionāriem ieeja 4. aprīļa koncertā ar 20% atlaidi. Skolēniem un studentiem 20% atlaide 11. aprīļa koncerta biļetēm. Apliecība jāuzrāda biļešu iegādes laikā un koncerta norises dienā.