LĀČPLĒŠA DIENAS KONCERTS VAROŅUS PIEMINOT

Uz Lāčplēša dienai veltītu tiešraides koncertu “Varoņus pieminot” 11. novembrī plkst. 19.00 aicina Orķestris “Rīga”. Koncerts notiks atbilstoši valstī aktuālajai Covid-19 situācijai, kas šobrīd paredz iespēju koncerta tiešraides straumēšanai Orķestra “Rīga” vietnē facebook.com bez klausītāju klātbūtnes. 

Lāčplēša dienai veltītajā koncertā “Varoņus pieminot” Orķestra “Rīga” izpildījumā skanēs latviešu komponistu mūzika, ko vienotā koncertprogrammā virknējis Orķestra “Rīga” mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Valdis Butāns, kurš 11. novembra vakarā arī stāsies pie orķestra diriģenta pults.

Koncertu aizsāks komponistes Ilonas Breģes “Mūzika Kārļa Zāles piemiņai”, kas sacerēta un Orķestrim “Rīga” veltīta 2018. gadā. Mūzika veidota tēlnieka monumentālo skulptūru tematikā un iedvesma mūzikas tapšanai radīta Kārļa Zāles darbos – Brīvības piemineklī un Brāļu kapu memoriāla ansamblī, kur skulptūrās, bareljefos un ciļņos attēlotas tēmas, kas svarīgas Latvijai un latviešu tautai. Opusā ir četras daļas: “Māte – ģimenes sargātāja”, “Senču karavīri”, “Ievainotais jātnieks” un “Māte Latvija (ar kritušajiem dēliem)”.

Santas Ratnieces skaņdarbs “Pļavas” pēc Orķestra “Rīga” pasūtījuma un pirmatskaņojuma 2019. gadā tika nominēts Lielajai mūzikas balvai 2019 kategorijā “Gada jaundarbs”. Šī opusa tematika vēsta par Latvijas dabīgajām pļavām par kuru izzušanu satraukusies muzikālā darba autore: “Cilvēkiem nereti šķiet, ka īstās dabas vērtības atrodamas dziļos mežos un purvos, un varbūt vēl ezeru salās un vecos parkos, un ka pļava nav nekas īpašs. Patiesībā lielākā daļa Latvijas laukos redzamo zālāju nav īstas pļavas. Skaņdarbā vēlējos ietērpt pļavu daudzveidību dažādās skaņās. Es ceru, ka pēc daudziem gadiem šīs skaņas vēl joprojām uzvēdīs Latvijas pļavu liego un svaigo aromātu.”

Pieminot sava laika ievērojamāko latviešu simfoniķi Jāni Ivanovu, skanēs viņa Trešās simfonijas 2. daļa. Trešā simfonija iezīmē pirmo īpaši ražīgo J. Ivanova simfoniskās jaunrades posmu. Sacerēta 1938. gadā, mūzika iezīmē lirikas strāvu komponista tā laika daiļradē, taču līdzās tai sāk iezīmēties arī otra – konfliktējoši dramatiskā viņa mūzikas līnija. Simfonijas instrumentāciju pūtēju orķestrim veidojis Jakovs Raskins. Savukārt koncerta noslēgumā Rīgas Doma plašajās velvēs vērienīgi izskanēs Riharda Dubras mūzika Adagio appassionato, kas 2012. gadā tapusi pēc orķestra American Wind Symphony Orchestra pasūtījuma un savu pirmatskaņojumu Latvijā piedzīvoja Orķestra “Rīga” izpildījumā.

Koncerta norisi un tiešraides translāciju atbalsta Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments. Rīgas Doma kasē izņemtie bezmaksas ielūgumi nebūs derīgi uz citiem Orķestra “Rīga” koncertiem. Koncerta tiešraide būs vērojama Orķestra “Rīga” vietnē facebook.com/RIGAorchestra.