Lāčplēša dienā tiešsaistē skanēs latviešu karavīru dziesmas

03.11.2021.

Pieminot Latvijas brīvības cīnītājus, 11. novembrī plkst. 20 tiešsaistē sociālajos tīklos būs skatāms Orķestra “Rīga” koncerts “Latviešu karavīru dziesmas”, kurā orķestris muzicēs kopā ar Latvijas Nacionālās operas kora vīru grupu un solistiem.

Koncertprogrammas “Latviešu karavīru dziesmas” pirmatskaņojums notika pirms trim gadiem Orķestra “Rīga” rīkotajā festivālā “Trīs zvaigznes” par godu Latvijas simtgadei. Daces Micānes-Zālītes veidotajā koncerta režijā karavīru dziesmas izskan kā daudzslāņains vēstījums, kas ir daļa no latviešu tautas vēsturiskās un emocionālās atmiņas.

Šogad atjaunojot uzvedumu, režisore saka: “Rudens nevar paiet garām bez Lāčplēša dienas, kad mūsu domas un pateicība ir veltīta drosmīgiem Latvijas aizstāvjiem. Vij, Dieviņi, zelta viju – šoruden skan īpaši, domājot par drosmīgiem ārstiem, kuri cīnās par cilvēku veselību Covid-19 pandēmijas laikā. Karavīra dziesmas ir dziesmas, kas nes uzvaru. Lai tās mūs spēcina!”

Blakus 20. gadsimta sākumā populārām latviešu karavīru patriotiskajām un sadzīves dziesmām koncertā tiks atskaņotas komponistu Emīla Dārziņa un Jāņa Norviļa kora dziesmas. Latvijas brīvības cīnītāju likteņstāstus izdziedās Latvijas Nacionālās operas (LNO) kora vīru grupa, kas gatavo programmu LNO galvenā kormeistara Aigara Meri vadībā, soliste Inese Romancāne (soprāns) un Ivars Cinkuss (baritons). Karavīra-stāstnieka lomā iejutīsies aktieris Ģirts Ķesteris, koncerta noskaņu spilgtinās Rolanda Beleviča akordeona spēle, kā arī Egijas Abarovičas un Reiņa Rešetina dejas priekšnesumi. Pie diriģenta pults būs Orķestra “Rīga” mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Valdis Butāns.

Uz ekrāna būs skatāmas mākslinieces Sandras Strēles gleznas. Gaismu māksliniecisko risinājumu īstenos Mārtiņš Feldmanis.

Koncerta video ceturtdien, 11. novembrī, plkst. 20 būs skatāms bez maksas Orķestra “Rīga” Facebook un Youtube kanālos, kā arī VEF Kultūras pils tīmekļvietnē un Facebook kanālā. Koncerta audio ierakstu veiks Latvijas Radio 3 – Klasika.

Ar Rīgas domes un Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta atbalstu Orķestris “Rīga” aicinās uz tiešsaistes koncertiem arī 18. novembrī, Latvijas Republikas proklamēšanas 103. gadadienā, un 28. novembrī, ieskandinot Pirmo Adventi. Par abu koncertu iespējamo norisi arī klātienē Orķestris “Rīga” informēs savā tīmekļvietnē orkestris.riga.lv.