ORĶESTRA RĪGA LATVIEŠU MŪZIKAS PROGRAMMA VALSTS SVĒTKOS

15.11.2021.

Godinot Latviju 103. dzimšanas dienā, 18. novembrī plkst. 16.00 VEF Kultūras pilī un interneta tiešraidē skanēs Orķestra “Rīga” veidots latviešu skaņražu mūzikas koncerts “Tu esi Latvija!”. Kopā ar orķestri diriģenta Valda Butāna vadībā muzicēs soprāns Gunta Gelgote, mecosoprāns Ieva Parša, basbaritons Rihards Mačanovskis un akordeonists Artūrs Noviks. Bezmaksas ielūgumi uz koncertu pieejami no pirmdienas, 15. novembra.

Latviešu mūzikas un dzejas mijiedarbe būs klausāma koncertā ietvertajos vokāli instrumentālajos skaņdarbos. Ojāru Vācieti par vienu no latviešu tautas garīgajiem skolotājiem uzskata komponists Imants Kalniņš. Viņa radīto dziesmu ciklu no Ojāra Vācieša dzejas uzveduma “Kārais lauks” (1985) koncertā atskaņos orķestris kopā ar solistiem Ievu Paršu un Rihardu Mačanovski. Dzejdara nozīmīgo ietekmi uz komponista Artura Maskata pasaulskatījumu apliecinās 2018. gadā pirmatskaņotais “Dziesmu cikls ar Ojāra Vācieša dzeju baritonam un pūtēju koncertorķestrim”.

Viļņa Šmīdberga aranžējumā pūtēju orķestrim un mecosoprānam klausītāji dzirdēs Paula Dambja “Trīs Imanta Ziedoņa un Paula Dambja variācijas” (1973). Savukārt pirmatskaņojumu valsts svētkos piedzīvos komponistes Gundegas Šmites jaundarbs “Plūdmaiņas” koloratūrsoprānam, akordeonam un pūtēju orķestrim piecās daļās. Filozofiska satura ciklā iekļauta Gunara Saliņa, Astrīdes Ivaskas, Lalitas Muižnieces, Aspazijas un arī pašas komponistes dzeja.

“Balss partijā ievītie dzejas teksti metaforiski vēstī par plūdu un dzīves procesu paralēlēm, kā arī tiecas pieskarties neizzināmiem mūsu eksistences noslēpumiem,” stāsta Gundega Šmite.

Jaundarba atskaņojumā piedalīsies dziedātāja Gunta Gelgote.

Ilonas Breģes aranžējumā pūtēju orķestrim skanēs Artura Maskata starptautisku atzinību guvušais simfoniskais skaņdarbs “Tango” (2002) ar Artūra Novika akordeona solo. Koncertā izskanēs arī viens no spožākajiem komponista Romualda Kalsona darbiem orķestrim – svīta “Kāzu dziesmas” (1979) ar folkloras tematiku, ko pūtēju orķestrim aranžējis Mendelis Bašs. Koncertu vadīs muzikoloģe Liene Jakovļeva.

Bezmaksas ielūgumi (ierobežotā skaitā) uz koncertu klātienē būs pieejami no pirmdienas, 15. novembra, tiešsaistē www.bilesuparadize.lv, visās “Biļešu paradīzes” kasēs un VEF Kultūras pils informācijas centrā. Visiem apmeklētājiem pasākumā bū jāuzrāda sadarbspējīgs Covid-19 sertifikāts, kas apliecina veikto vakcināciju vai Covid-19 pārslimošanu, un personu apliecinošs dokuments.

Koncerta norisi varēs vērot arī tiešraidē no VEF Kultūras pils Orķestra “Rīga” Youtube un Facebook kontos, kā arī VEF Kultūras pils tīmekļvietnē un Facebook kontā.

Šo pasākumu atbalsta Rīgas pašvaldība, un tas ir daļa no Rīgā notiekošās valsts svētku kultūras programmas, ar kuru pilnā apjomā var iepazīties pašvaldības tīmekļa vietnē Svetki.riga.lv. Rīgā iedzīvotāji aicināti valsts svētkus pavadīt veselībai drošā veidā –  ģimenes lokā savās mājās, baudot kultūru bez maksas tīmeklī, apmeklējot kultūras pasākumus “zaļajā režīmā” vai pastaigās pa pilsētu tuvinieku lokā, aplūkojot svētku noformējumu Rīgas pilsētvidē. Šogad ierasto sarkanbaltsarkano karogu pilsētas noformējumu papildina laikmetīgā māksla un gaismas instalācijas ar tautasdziesmu spēka vārdiem.