ORĶESTRA RĪGA JUBILEJAS IESKAŅAS KONCERTĀ SKANĒS ASV MŪSDIENU KOMPONISTU OPUSI

Piektdien, 18. martā, plkst. 19.00 VEF Kultūras pilī notiks Orķestra “Rīga” 50 gadu jubilejas ieskaņas koncerts “Četri Amerikas stāsti”. Ievērojamu ASV mūsdienu komponistu opusu atskaņojumā kopā ar orķestri piedalīsies klarnetiste Anna Gāgane, lietuviešu džeza pianists Dmitrijs Golovanovs un Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”.

Ar šo jubilejas ieskaņas programmu Orķestris “Rīga” un tā galvenais diriģents un mākslinieciskais vadītājs Valdis Butāns atkal palūkojas Amerikas virzienā, kur top nozīmīga daļa aktuālākās mūsdienu pūtēju orķestru mūzikas.

Orķestra “Rīga” un Skota Makalistera (1969) veiksmīgā sadarbība, 2016. gadā iestudējot konceptsimfoniju “Merkūrijs uz Mēness”, bija spilgts apliecinājums komponista prasmei sintezēt akadēmiskos kompozīcijas paņēmienus ar iedvesmas avotiem neakadēmiskās mūzikas žanrā. Šajā reizē orķestris kopā ar Lielās mūzikas balvas laureāti, klarnetisti Annu Gāgani atskaņos rapsodiju klarnetei un pūtēju orķestrim “Melnais suns” (Black Dog), kurai iedvesmu S. Makalisters smēlies smagā metāla mūzikā.

Stīvens Braients (1972) ir viens no amerikāņu jaunās paaudzes ražīgākajiem un eksperimentus mīlošākajiem komponistiem. Koncertprogrammā iekļauto simfoniski vērienīgo piecdaļu opusu “Svārsts” (Pendulum) viņš raksturojis kā mentālo svārstu, kas šūpojas starp gavilējošiem izsaucieniem un introspektīvām pārdomām.

Pasaulslavenais ASV skaņradis Dana Vilsons (1946), būdams arīdzan meistarīgs džeza pianists, savu sapni uzrakstīt koncertu džeza klavierēm īstenoja 2019. gadā. “Koncerta džeza klavierēm un pūtēju orķestrim” atskaņojumā VEF Kultūras pilī solista lomā iejutīsies lietuviešu džeza pianists Dmitrijs Golovanovs. Kaimiņvalstu klavierspēles meistaru raksturo lieliskas džeza mūzikas valodas zināšanas, kā arī izkopts un ekspresīvs spēles stils.

Reaģējot uz kara darbību Ukrainā, kopā ar Valsts Akadēmiskā kora “Latvija” vadību pieņēmām lēmumu neiekļaut koncertā komponista Ērika Vitekra skaņdarbu “Godzilla apēd Lasvegasu!”. Tas sākotnēji bija iecerēts kā efektīgs koncerta noslēguma darbs (ceturtais Amerikas stāsts), kurā instrumentāli spoži un ar krietnu humora devu pasmejamies par iedomātu kino briesmoni, kas ieradies Lasvegasā un pamatīgi izbiedē pilsētas iedzīvotājus. Situācijā, kad Ukrainā plosās pavisam reāls monstrs Krievijas armijas veidolā, šo dzīvesprieka pilno opusu vēlamies nomainīt ar skaņdarbiem, tostarp arī no Ērika Vitekra daiļrades, kas vairāk izsaka tagadējo realitāti un mūsu patiesās sajūtas, atbalstot ukraiņu tautu, teic diriģents Valdis Butāns.

Biļetes uz koncertu pieejamas tirdzniecības tīklā “Biļešu paradīze”. Koncerta apmeklētājiem piedāvājam iespēju iegādāties biļetes ar atlaidi: pensionāriem, skolotājiem un studentiem – 20 %, cilvēkiem ar I vai II grupas invaliditāti – 30%.

20. aprīlī gaidāms arī otrs Orķestra “Rīga” jubilejas ieskaņas koncerts “Šodien uzspīdēs saule”, kuram džeza mūzikas programmu veido diriģents Raitis Ašmanis. Kā ierasts, arī šīs sezonas turpinājumā orķestris aicinās klausītājus uz koncertiem valstij nozīmīgās svētku un atceres dienās. Savukārt  rudenī, 3. septembrī, vērienīgā galā koncertā skanēs īpaši Orķestra “Rīga” 50 gadu jubilejai radīti latviešu komponistu jaundarbi. Plašāka informācija vietnē: orkestris.riga.lv