KONCERTS ZEME UN ZVAIGZNES

Godinot komunistiskā genocīda upuru piemiņu, 14. jūnijā plkst. 19.00 Rīgas Sv. Jāņa baznīcā notiks koncerts “Zeme un zvaigznes”. Līdzās Orķestrim “Rīga” un tā mākslinieciskajam vadītājam un galvenajam diriģentam Valdim Butānam muzicēs solisti Anete Toča (flauta) un Ēriks Kiršfelds (čells).

1941. gada 14. jūnijs bija traģiska diena latviešu tautas vēsturē – vairāk nekā 15 tūkstoši cilvēku Latvijā tika aizturēti naktī no 13. uz 14. jūniju un deportēti uz dzīvi attālos PSRS apvidos, galvenokārt Sibīrijā. Orķestris “Rīga” aicina uz koncertu, kas ar mūzikas spēku ļaus atcerēties un godāt upuru piemiņu, gremdēties pārdomās, rast mierinājumu un ar gaišu skatu vērsties Latvijas nākotnē. Kopīgais vēstījums veidots kā cilvēciska lūgšana par cilvēka dzīvību kā vērtību un par mieru pasaulē.

Koncerta programmā iekļauti trīs tematiski atbilstoši skaņdarbi no divu pasaulē pazīstamu komponistu daiļrades – mūsdienu britu komponista Martina Ellerbija skaņdarbs “Dona nobis pacem” (Dod mums mieru), kā arī ASV mūsdienu komponista Deivida Maslankas Rekviēms un Koncerts flautai, čellam un pūtēju ansamblim “O Earth, O Stars”  (Ak, zeme, ak, zvaigznes!).

Martina Ellerbija skaņdarbs Dona nobis pacem sarakstīts 1995. gadā un veltīts Otrā pasaules kara beigu 50 gadadienai. Šis ļoti ekspresīvais un ar komponista personisko attieksmi piesātinātais skaņdarbs ir veltīts cilvēces nebeidzamajai cīņai par mieru. Darbā tiek izmantotas visas plašās pūtēju orķestra iespējas un skanējuma krāsas, kas sniedz nenovērtējamu muzikālu priekšstatu par orķestra muzikālo daudzpusību un tehniskajām iespējām.

Deivida Maslankas Rekviēms ir viendaļīga fantāzija orķestrim, kurā autors pieskaras gan holokausta tēmai, gan Otrā pasaules kara bezjēdzībai, fokusējoties uz atsevišķa indivīda bojāeju, personisku traģēdiju un pārdzīvojumiem. Savukārt, 2010. gadā sarakstīto Koncertu flautai, čellam un pūtēju ansamblim “O Earth, O Stars” komponists raksturojis šādi: “Skaņdarba uzbūve veidota, mijiedarbojoties dažādiem asociatīviem tēliem un korāļu melodijām. Koncertam ir sešas daļas un tajās ietvertie korāļi rada asociāciju ar baroka kantātes žanru. Stāsts katram jāizdomā pašam iekšēji.”

Koncerta atskaņošanā piedalīsies kamermūzikas žanrā izcili solisti. Flautiste Anete Toča ir Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mūziķe, aktīvi darbojas arī kamermūzikas ansambļos, un ir kādreizējā Orķestra “Rīga” flautu grupas koncertmeistare. Čellists Ēriks Kiršfelds ir Liepājas Simfoniskā orķestra čellu grupas koncertmeistars, ilggadējs Kremerata Baltica čellu grupas koncertmeistars un aizrautīgi koncertē gan kā solists, gan ir izcils kamermūzikas interprets.

Pateicoties Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta finansiālajam atbalstam, piemiņas dienai veltītais koncerts ir bezmaksas. Ieeja Rīgas Sv. Jāņa baznīcā no plkst. 18.30.