ORĶESTRIS RĪGA IZDOD LATVIEŠU MŪZIKAS IERAKSTU ALBUMU

Ieskandinot jauno koncertsezonu, Orķestris “Rīga” izdevis jaunu mūzikas ierakstu albumu “Pašu auklētie”, kas šī gada maijā un jūnijā diriģenta Valda Butāna vadībā ierakstīts Latvijas Radio studijā. Šis ir pirmais orķestra albums, kas veltīts latviešu mūzikas ierakstiem.

Orķestra “Rīga” mākslinieciskais vadītājs Valdis Butāns par jauno albumu teicis: “Esmu gandarīts, ka orķestra līdz šim izdoto skaņu ierakstu klāstu varam papildināt ar šī brīža jaunāko veikumu – albumu “Pašu auklētie”, kas, manuprāt, iezīmē vienu no visbūtiskākajām mūsu kolektīva darbības šķautnēm – latviešu komponistu jaundarbu pasūtīšanu un atskaņošanu. Albumā iekļautās kompozīcijas muzikāli un saturiski ir tik dažādas un latviski savdabīgas, cik dažādi un savdabīgi ir paši to autori. Uzskatu, ka kvalitatīvs mūsdienu simfoniskā pūtēju orķestra repertuārs daudzviet pasaulē joprojām tikai veidojas, tādēļ ir svarīgi, ka šajā procesā ar savu unikālo pienesumu piedalāmies arī mēs – pašu zemē auklētie komponisti un atskaņotājmākslinieki.

Albumā “Pašu auklētie” jeb Cherished ir iekļauta četru komponistu – Jēkaba Jančevska, Ilonas Breģes, Andra Sējāna, un Viļņa Šmīdberga – mūzika.

Pie jaunākajiem albuma mūzikas skaņdarbiem pieder Jēkaba Jančevska kompozīcija “Un pret savas tautas dziesmu”, kas sacerēts teicējam un orķestrim, un kurā komponists mūzikas skaņās ietvēris deklamētas Imanta Ziedoņa dzejoļa rindas, kā arī Ilonas Breģes instrumentālais darbs “Mūzika Kārļa Zāles piemiņai” lielam pūtēju koncertorķestrim. Šie skaņdarbi tapuši 2018. gadā. 2016. gadā sarakstīts Andra Sējāna skaņdarbs “Karavāna”, kurā komponists aicina saklausīt orķestra krāsu, harmoniju un ritmu variācijas. Savukārt vissenāk tapusī ir 2010. gadā radītā Viļņa Šmīdberga Trešā simfonija, kas savulaik godalgota ar Latvijas Lielo mūzikas balvu kā 2010. gada labākais jaundarbs.

Šis ir Orķestra “Rīga” piektais izdotais mūzikas albums, bet pirmais, kas tapis šī brīža mākslinieciskā vadītāja un galvenā diriģenta Valda Butāna vadībā. Ieraksts noticis 2019. gada pavasarī Latvijas Radio studijā, piedaloties Orķestra “Rīga” mūziķiem un teicējai Zanei Jančevskai diriģenta Valda Butāna vadībā. Ieraksta skaņu režisors Gustavs Ērenpreiss. Albuma tapšanu atbalstījusi Rīgas dome un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Albuma “Pašu auklētie” prezentācija plašākai publikai notiks ceturtdien, 3. oktobrī Orķestra “Rīga” Sezonas atklāšanas koncertā Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē, kurā būs dzirdami arī jaunā albuma spilgtākie fragmenti. Jēkaba Jančevska mūzikas atskaņojumā piedalīsies aktrise Zane Jančevska.

Biļetes uz Orķestra “Rīga” Sezonas atklāšanas koncertu iespējams iegādāties “Biļešu paradīzes” kasēs un www.bilesuparadize.lv, kā arī LNB Ziedoņa zālē stundu pirms koncerta.