KOMUNISTISKĀ GENOCĪDA UPURU PIEMIŅAI

Komunistiskā genocīda upurus pieminot, klausītājiem tiek piedāvāti Orķestra “Rīga” latviešu mūzikas ieraksti. Orķestris informē arī par šajā gadā ieplānotā koncerta “Agnus Dei” pārcelšanu.

25. marts – atceres un piemiņas diena 1949. gadā deportētajiem Latvijas iedzīvotājiem. Lai uzturētu dzīvas atmiņas un mierinātu traģēdijas radītās ciešanas, Rīgas pilsētas pašvaldības Orķestris “Rīga” katru gadu klausītājiem piedāvā koncertu komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienā.

Diemžēl šogad ieplānotais koncerts “Agnus Dei”, valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ, nenotiks, taču tas tiek pārcelts uz 2021. gada 25. martu. Tajā sagaidāms pirmatskaņojums komponista Romualda Jermaka Rekviēma jaunajai versijai, kas oriģinālā sacerēts diviem solistiem, vīru korim un ērģelēm, bet ar komponista Viļņa Šmīdberga orķestrāciju pārtapis versijā solistiem, vīru korim un pūtēju orķestrim.

Latvijas Radio 3 ēterā 25. marta vakarā plkst. 19.00 būs dzirdams raidījums  “Latvijas koncertzālēs. Orķestris “Rīga” – Latvijai un komunistiskā genocīda upuru piemiņai”, kurā žurnāliste Ilga Auguste apkopojusi izlasi no latviešu komponistu mūzikas darbiem Orķestra “Rīga” izpildījumā. Skanēs latviešu komponistu Ērika Ešenvalda, Riharda Dubras, Selgas Mences, Jāņa Ivanova un Pētera Vaska mūzika.

Savukārt Orķestris “Rīga” piedāvā klausīties un skatīties kanālā youtube 2019. gada piemiņas koncertu Rīgas Domā, kurā izskanēja komponistes Ilonas Breģes Rekviēms. Diriģenta Valda Butāna vadībā to atskaņoja Orķestris “Rīga”, Valsts Akadēmiskais koris “Latvija” un solisti – Jūlija Vasiļjeva (soprāns) un Mihails Čuļpajevs (tenors). Simbolisks ir Rekviēma vēstījums arī šodien – tā ievads vēsta “Kungs, dod viņiem mūžīgo mieru”, aicinot uz mieru un lūdzot par līdzcilvēkiem.

Komunistiskā genocīda upuru piemiņas koncerti katru gadu notiek ar Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta atbalstu.